Darłowo: 14 września Procesja Pokutno-Błagalna
14 września (czwartek) o godz. 16.30 w Kościele Św. Gertrudy odbędą się Nieszpory, po których nastąpi procesja duchownych, włodarzy, mieszkańców i turystów ulicami Darłowa.
Od wielkiej fali zwanej „Niedźwiedziem Morskim” mija 526 lat.
Największa powódź w dziejach miasta Darłowa miała miejsce 16 września 1497 roku.
Była to powódź, która zmusiła ówczesnych mieszkańców Darłowa do znalezienia schronienia na górce, gdzie dziś znajduje się cmentarz miejski i Kościół Św. Gertrudy - patronki podróżujących.
„Falę tsunami, jaka runęła na Darłowo i okolicę poprzedził wielki huk niczym pomruk niedźwiedzia. Wywołał go wybuch uwolnionego przez trzęsienie ziemi metanu, zalegającego południowe obszary Bałtyku. Eksplozja metanu wytworzyła falę tsunami, która gwałtownie wyrzuciła zacumowane w porcie cztery statki o prawie cztery kilometry dalej, w tym jeden pod wzgórze Kopa (22 m n.p.m.), na którym stoi do dziś wzniesiony w I połowie XIV wieku kościół p.w. Świętej Gertrudy. Gwałtowna fala morska wdarła się także głęboko w ląd”.
Co roku podtrzymywana jest tradycja odnawiania ślubów przez przedstawicieli duchowieństwa, samorządu i mieszkańców w trwodze przed wielkim żywiołem.
W tym roku 14 września (czwartek) zapraszamy mieszkańców i turystów Królewskiego Miasta Darłowo do uczestniczenia w tym ważnym wydarzeniu.
Trasa:
Kościół Św. Gertrudy / ul. Św. Gertrudy / ul. H. Wieniawskiego / ul. Chopina / ul. M. C. Skłodowskiej / Al. Woj. Polskiego / ul. Powstańców Warszawskich / ul. Morska / ul. Pocztowa / ul. Kościelna / ul. Wenedów / Kościół Mariacki