Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 19:50
Przeczytaj!

Szkoła to nie tylko nauka -jakie jeszcze umiejętności zyskują dzieci podczas edukacji?

Zawsze jak myślimy o szkole mamy przed oczami wizję siedzących w ławkach uczniów, chłonących wiedzę z leżących przed nimi książek szkolnych. Jednak materiał naukowy to nie wszystko. Jest to instytucja, która ogromnie wpływa na cały rozwój i wychowanie dzieci. To tutaj uczą się funkcjonowania w społeczeństwie, panujących zasad, emocji, a także kultury. Zdobywana wiedza jest oczywiście ważna, ale cała jej otoczka również. Dzieci spędzają w placówce większą część dnia, przez co staje się ich drugim domem. Dlatego tak ważne jest stworzenie przyjaznych relacji, pełnych szacunku i zaufania, zarówno pomiędzy rówieśnikami, jak i z nauczycielami. ‘Szkoła uczy i wychowuje’ -co do tego stwierdzenia chyba nie ma najmniejszych wątpliwości.
  • 31.03.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Szkoła to nie tylko nauka -jakie jeszcze umiejętności zyskują dzieci podczas edukacji?

Funkcjonowanie w społeczeństwie

Dla wielu dzieci pójście do szkoły to pierwszy poważny kontakt z rówieśnikami. Oczywiście wcześniej nasi najmłodsi mieli kontakt z innymi na podwórku czy w przedszkolu, jednak była to głównie zabawa. Teraz te relacje stają się coraz poważniejsze. Najmłodsi określają swoją pozycję w klasie, grupie znajomych. Niektórzy stają się liderami, inni wolą pozostać z tyłu. Zaczynają tworzyć się przyjaźnie, nasi najmłodsi poznają czym jest zaufanie i szacunek. Dostrzegają potrzebę współpracy w osiąganiu konkretnego celu, zaczynają dzielić między sobą zadania i rozliczać z ich wykonania. W tym wszystkim niezbędna jest komunikacja. Może to nie jest wiedza i umiejętności prosto z książek szkolnych, ale ich posiadanie jest kluczowe w przyszłości. Otwartość na ludzi i umiejętna współpraca z nimi jest niezbędna w każdym aspekcie naszego życia, zarówno w pracy, jak i wśród znajomych.

 

Rozwój kreatywności i pasji

Szkoła jest dla dzieci nowym, nieznanym dotąd środowiskiem. Przedmioty są bardzo zróżnicowane, dające możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy. Każda lekcja może dostarczyć iskierkę, która pociągnie za sobą zaciekawienie konkretną dziedziną czy danym tematem. Może nasi najmłodsi zafascynują się biologią, wykażą predyspozycje matematyczne, albo okaże się, że mają zmysł artystyczny. Również sport wchodzi w grę, kto wie, może to właśnie oni będą reprezentować nasz kraj na mistrzostwach świata? Bez względu na kategorię, każdy talent trzeba rozwijać. Szkoła oferuje bogatą ofertę zajęć dodatkowych, kół, na które mogą uczęszczać uczniowie, rozwijając swoją pasję i dowiadując się nowych rzeczy. Ten materiał zazwyczaj wykracza poza książki szkolne, co jest dodatkową motywacją do uczestnictwa w nich.

 

Rozwój kulturalny

Chodzenie do szkoły to nie tylko żmudny, nudny obowiązek, wypełniony książkami szkolnymi, ćwiczeniami i zeszytami. Pomimo ogromnej ilości faktów do zapamiętania, definicji, pisania wypracowań i sprawdzianów jest w tym większy sens. Każdy powinien posiadać podstawy wiedzy z każdej dziedziny, aby móc odnaleźć swoje mocne strony i kierunki w których czuje się dobrze. Oprócz standardowych zajęć ważna jest jeszcze jedna kwestia -kultura. Dzieci poznają niektóre rzeczy na lekcjach tematycznych, organizowane są wydarzenia, uroczystości szkolne, które poszerzają ich wiedzę i świadomość na temat tradycji i zasad. To samo tyczy się organizacji wyjść do teatru, kina czy filharmonii. Wspólne wycieczki poszerzają horyzonty, pielęgnują wrażliwość, a także są wspaniałą odskocznią od zwykłych lekcji. Taka forma dużo bardziej zapada w pamięć, niż czyste informacje prosto z książek szkolnych.

--- Artykuł sponsorowany ---