Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 17:47
Przeczytaj!

Eternit szkodzi? Tak, dlatego jak najszybciej go usuń!

Szkodliwy i niebezpieczny wpływ azbestu na ludzkie życie został udowodniony już dekady temu, ale nadal trwa proces usuwania wszelkich eternitowych pozostałości. To w praktyce zaś okazuje się wcale nie takie łatwe, ponieważ azbestowe płyty i eternitowe dachówki były przez długi czas wykorzystywane w budownictwie.
  • 25.03.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Eternit szkodzi? Tak, dlatego jak najszybciej go usuń!

Monitoring starych budynków

Dlatego zarządcy starszych nieruchomości muszą zwrócić szczególną uwagę na kwestię usuwania niebezpiecznego eternitu ze swoich budynków. W szczególności dotyczy to usuwania eternitu z dachu, którego negatywne działanie na zdrowie mieszkańców może objawiać się wieloma niebezpiecznymi chorobami układu nerwowego i oddechowego. W monitoring starej zabudowy włączają się również ośrodki państwowe, które wychwytują takie pozostałości na dachach i w miarę możliwości pomagają w ich likwidacji.

Usuwanie eternitu

Większość osób woli jednak przeprowadzić cały proces samodzielnie, zdając się na doświadczenie oraz fachowość zewnętrznych firm specjalizujących się w rozbiórkach dachów z eternitu. Takie przedsiębiorstwa jak http://azbestdelta.pl/  nie tylko zajmą się demontażem dachówek, ale również ich przewiezieniem na wyznaczone składowiska. Usuwanie eternitu z dachów wymaga bowiem nie tylko specjalnego sprzętu, ale też właściwych zabezpieczeń pracowników dokonujących takiego demontażu. Samodzielne wykonywanie takich prac może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia!

Składowanie szkodliwych materiałów

Dodatkowo należy pamiętać, że azbest należy do materiałów o wysokiej szkodliwości, ale i toksyczności. To oznacza, że musi być składowany w specjalnych warunkach, gdzie będzie mógł zostać następnie poddany procesowi utylizacji. Przechowywanie eternitowych dachówek w piwnicach, kotłowniach, a nawet zasypywanie ich w dołach wykopanych w ziemi jest nie tylko niebezpieczne, ale również zabronione. Azbest nie traci swoich szkodliwych właściwości po przysypaniu ziemią lub ograniczeniu dostępu światła. Wręcz przeciwnie, duża wilgoć może sprawiać, że szkodliwe związki chemiczne będą się wydzielały jeszcze gwałtowniej. Dlatego demontaż azbestowych elementów z elewacji budynków i dachów powinien być przeprowadzony fachowo i przez doświadczonych ekspertów.

--- Artykuł sponsorowany ---