Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 22:47
Przeczytaj!

Dziedziczenie ustawowe - czym jest? Jak wygląda kolejność?

Dziedziczenie ustawowe to niebywale istotna kwestia dla bliskich osoby, która zmarła, nie napisawszy testamentu. Wielu spadkodawców nie zostawia po sobie testamentu, przez co to prawo cywilne musi wykazać, kto dziedziczy po zmarłym. Jednakże dziedziczenie ustawowe może mieć miejsce też wówczas, gdy testament został sporządzony, lecz jest nieważny lub osoby w nim wymienione, nie chcą go przyjąć.
  • 25.05.2023 12:52
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dziedziczenie ustawowe - czym jest? Jak wygląda kolejność?

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

We wstępie przestawiliśmy Państwu sytuacje, w których dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Jednak warto rozszerzyć podane informacje. Dziedziczenie ustawowe ma miejsce wtedy, gdy spadkodawca nie zostawił po sobie testamentu. Jest to najczęstszy przypadek dotyczący tej formy dziedziczenia spadkowego. Jednakże w przypadku, gdy spadkodawca zostawił po sobie testament i określił, kto ma dziedziczyć, również może dojść do dziedziczenia ustawowego. Kiedy tak się może stać? Wtedy, gdy wszystkie osoby uprawnione testamentem do dziedziczenia, odrzuciły spadek lub okazało się, że nie mogą być spadkobiercami (np. w momencie śmierci spadkodawcy, spadkobierca nie żyje). Ostatnia sytuacja to taka, w której okaże się, że z jakiegoś powodu testament jest nieważny.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy przy sprawie spadkowej, warto zwrócić się do renomowanego radcy prawnego z okolicy. Aby go znaleźć, wystarczy wpisać do wyszukiwarki frazę taką jak, np. "radca prawny Wrocław". 

Jak wygląda kolejność dziedziczenia?

Kolejność dziedziczenia ustawowego jest ściśle określona przez prawo. Oczywiście pierwszym kręgiem spadkobierców są dzieci i małżonek spadkodawcy. Dziedziczą oni majątek w równych częściach, przy czym część małżonka nie może być mniejsza aniżeli ¼ całego majątku. Zatem w przypadku, gdy spadkodawca miał jedno dziecko i posiadał małżonka, wymienione osoby dziedziczą po połowie majątku. Oczywiście zmarły mógł mieć więcej niż jedno dziecko. Jeżeli miał np. dwoje dzieci i małżonka, wówczas odziedziczą oni po ⅓ majątku. Z kolei, gdy zmarły miał więcej niż trójkę dzieci, małżonek dziedziczy ¼ majątku, a reszta zostaje podzielona pomiędzy dzieci. W przypadku,  gdy spadkodawca nie miał dzieci, spadek przypada małżonkowi spadkodawcy oraz jego rodzicom. Jeśli zaś któreś z dzieci spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, majątek dziedziczy małżonek i reszta żyjących potomków.

Jeżeli zmarły nie zostawił po sobie dzieci, spadek zostaje podzielony pomiędzy jego rodziców oraz małżonka. Jeśli zmarły nie miał małżonka ani dzieci - spadek w całości przypada jego rodzicom (podzielony po równo pomiędzy nich). W przypadku, gdy zmarły miał małżonka, a jego (spadkobiercy) rodzice żyją: każdy z rodziców dziedziczy ¼ majątku. 

Następne w kolejności jest rodzeństwo. Jeżeli zmarły nie miał, małżonka ani dzieci, a jego rodzice nie żyją, wszystko dziedziczy rodzeństwo zmarłego w częściach równych. Niezależnie od liczby rodzeństwa spadkodawcy. Jeżeli rodzice nie doczekają otwarcia spadku udział spadkowy przypada rodzeństwu. 

Kolejne kręgi spadkobierców: dalsza rodzina i Skarb Państwa

Wymieniliśmy już dla Państwa 3 główne kręgi spadkobierców. Przejdźmy teraz do dwóch ostatnich. Czwartym kręgiem osób dziedziczących ustawowo są dziadkowie spadkodawcy. Jednak tylko wówczas, gdy trzy pozostałe kręgi spadkowe są wykluczone z kręgu dziedziczenia (np. zmarły nie posiadał dzieci, rodzeństwo nie dożyło otwarcia spadku, a reszta krewnych już nie żyje). Natomiast ostatnia grupa spadkobierców i zarazem krąg nienależący do rodziny, to Skarb Państwa. W przypadku, gdy zmarły nie zostawił testamentu, nie posiada dzieci, a jego reszta rodziny nie żyje, spadek przypada Skarbowi Państwa. A konkretniej gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Wiedzą już Państwo, czym jest dziedziczenie ustawowe i w jakiej kolejności dziedziczą poszczególne kręgi spadkowe. Jednak warto wspomnieć, że uniknąć wszelkich niedogodności pomoże właśnie sporządzenie u notariusza testamentu.

--- Artykuł sponsorowany ---