Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 07:43
Przeczytaj!

Rusztowanie - dlaczego jest tak ważne?

Chcesz wiedzieć, dlaczego deszcz jest korzystny dla drewnianego rusztowania? Brzmi nieprawdopodobnie, ale tak właśnie jest. Czym muszą cechować się rusztowania? Jaki materiał wybrać? Czy są jakieś alternatywy? Jeśli planujesz remont lub zlecasz prace na wysokościach, to ten artykuł Ci się przyda. Miłej lektury!
  • 28.06.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rusztowanie - dlaczego jest tak ważne?

 

 

Jakie powinno być rusztowanie?

 

Każda praca na wysokości stanowi pewne zagrożenie zarówno dla samych pracujących, jak i osób postronnych. To właśnie dlatego tak ważne jest to, aby rusztowania instalować i użytkować w bezpieczny sposób, skutecznie redukując szansę na wypadek, a zwiększając jednocześnie i bezpieczeństwo i możliwość realizacji robót na budowie.

 

Prawo mówi jasno: ruchome podesty robocze i rusztowania powinny zapewniać pracownikom swobodną komunikację i łatwy dostęp do swoich stanowisk w pracy. Ważne jest też to, aby bez zakłóceń przebiegała możliwość wykonywania robót w bezpiecznej pozycji i bez niepotrzebnego, dodatkowego wysiłku.

 

W związku z tym każde rusztowania trzeba ustawić na stabilnym i specjalnie dostosowanym podłożu (najczęściej z drewna lub stali), które umożliwiać będzie również swobodny przepływ opadów. Sam też komponent użyty do produkcji rusztowań ma ogromne znaczenie, ponieważ nie może popękany ani nietrwały. Co jest do wyboru?

 

Na jaki materiał rusztowania warto postawić?

 

Na rynku istnieje sporo rodzajów rusztowań, których surowiec dopasowano do różnych warunków pogodowych i środowiskowych. Najpopularniejsze są:

 

  • Rusztowania stalowe — to najbardziej powszechny model. Zalety takich rusztowań jest przede wszystkim duża odporność na uszkodzenia oraz nośność. Rusztowanie ze stali to jedna z najtańszych opcji, co nie oznacza, że najmniej trwałymi. To nieskomplikowana struktura idealna do wielu zadań, co sporo zniża cenę,

 

  • Rusztowania drewniane — wbrew pozorom drewno nie jest słabym materiałem. Ba! Oczywiście, że podczas opadów drewno staje się śliskie, jednak z drugiej strony wilgoć i opady wsiąkają w całe bale, dzięki czemu znacznie zwiększa się ciężar konstrukcji, co przekłada się na dodatkową stabilizację. Chociaż biorąc pod uwagę śliskość, lepiej korzystać z drewna tylko w przypadku niezbyt wymagających i niskowysokościowych prac.

 

  • Rusztowania ze szklanego włókna — włókno szklane to nowoczesny materiał, tak więc z rusztowaniami tego rodzaju możesz śmiało wyruszyć w każdy plac budowy — to nie tylko trwały wyrób, ale również nieprzewodzący prąd. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki środowiskowe również nie są im straszne. A to wszystko za odpowiednią cenę, która dla niektórych może być zbyt wysoka, no ale warto. Chyba że są jakieś alternatywy.

 

Co wybrać zamiast rusztowania?

 

Będzie to zależeć od potrzeb. W końcu rusztowanie to konieczność zwłaszcza przy budowach wyższych budynków. Z kolei roboczy pomost to ciekawa alternatywa dla rusztowania, ponieważ konstrukcja tego rodzaju składa się ze stabilnych drabin, na których

trwale zamontowana jest platforma. To na pewno bardziej komfortowa opcja, jednak przydatna tylko w przypadku remontów lub niewielkich prac wysokościowych.

 

Pomostu roboczego używa się głównie podczas wykończeń mieszkania, odnawiania kamienic i apartamentowców. Roboczy pomost znacznie ułatwia również przygotowanie powierzchni sufitów. Jest też nieodłącznym kompanem przy gruntowaniu, usuwaniu starych powłok malarskich, tynkowaniu i wcześniej wspomnianemu malowaniu. Wybór będzie zatem podlegać Twoim potrzebom.

Materiał zewnętrzny