Wisława Szymborska stwierdziła kiedyś, że ‘Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła’ i miała rację! Literatura to nie tylko dawka potężnej wiedzy i wielu informacji, które możemy w niej znaleźć, lecz także doskonała metoda do ogólnego rozwoju. Każda przeczytana książka poszerza nasze horyzonty, słownictwo, a także działa na emocje. Wprowadźmy do tego pięknego świata nasze dzieci, aby również one mogły samodzielnie go odkrywać. Są one szczególnie ciekawe świata, mają wspaniałą pamięć, a także podatne na wszystkie zachowania i słowa. Czytajmy im książki dla dzieci, a efekty będą procentować przez kolejne lata.
Czytanie redukuje stres
Czytanie książek jest oderwaniem się na chwilę od otaczającej nas rzeczywistości i przeniesieniem się miejsce akcji opisane w lekturze. Dzieci są bardzo wrażliwe na nasze emocje, potrafią wyczuć kiedy jesteśmy smutni, a kiedy radośni. Badania dowodzą, że już nawet 6 minut czytania obniża poziom stresu o nawet 60%! Dlatego wspaniałym pomysłem na odwrócenie uwagi od otaczających nas zmartwień będzie wspólne czytanie z najmłodszymi książek dla dzieci i późniejsza rozmowa. Pozornie niewiele znaczący czas możemy przekuć w sukces. Spędzamy w świetny sposób czas wolny, wspólnie odkrywamy postacie i ich przygody. Jednak jednocześnie pokazujemy dzieciom jaki świat książek jest wspaniały i wyrabiamy w nich czytelnicze nawyki. Ani się nie obejrzymy, a same sięgną po książkę.
Książki to pierwszy krok do rozwoju dziecka
O korzyściach płynących z czytania książek można by mówić długo, jednak postaramy się przywołać te najważniejsze. Dzieci są w okresie najbardziej podatnym na nowości, są ciekawe świata i do wszystkiego podchodzą z zainteresowaniem. Wykorzystajmy to! W książkach dla dzieci dostępne są krótkie historyjki, uzupełnione pięknymi ilustracjami. Może to być pierwszy krok do odkrycia pasji i zainteresowań. Głośne czytanie wpływa również na poprawny rozwój słuchu, a także w późniejszym etapie rozwój mowy. Najmłodsi słuchają nas, po czym starają się nas naśladować. Dlatego zwracajmy uwagę na poprawną wymowę poszczególnych słów. Dzieci zapamiętają to bardziej, niż nam się wydaje. Ogólny rozwój jest czymś wyjątkowym, jednak podstawą tego jest poczucie miłości i bezpieczeństwa. Wspólnie spędzony czas jest czymś szczególnym, a książki dla dzieci dodatkowo go ubarwiają.
Jakie wybierać książki dla dzieci?
Wybierana przez nas literatura powinna być dopasowana do wieku naszych pociech. Na początku wybieramy krótkie i proste wierszyki, które dzieci łatwo przyswoją i zrozumieją. Z czasem zwiększamy poziom trudności stawiając na nieco dłuższe historie, opowiadania. Dobrze jest po przeczytaniu książki dla dzieci lub jej fragmentu chwilę o tym porozmawiać i wymienić się poglądami. Dostarcza to najmłodszym innej perspektywy, a także rozwija się ich komunikacja. Źródeł literatury jest mnóstwo, najpopularniejszymi miejscami z książkami tradycyjnymi jest oczywiście księgarnia lub biblioteka. Wiele czytanek i wierszyków znajduje się również w książkach do języka polskiego, z których też można korzystać. Nie zapominajmy również o ogromnym narzędziu jakim jest internet. Znajdziemy tak wiele pozycji w postaci ebooków lub po prostu publikacji na stronach autorów. Książki dla dzieci naprawdę mają wspaniały urok. Czytanie zbliża, buduje relację pomiędzy rodzicami, a ich pociechami. Warto czytać dzieciom!