Na czym polega leczenie kanałowe - przebieg zabiegu i wskazania
Zabieg leczenia kanałowego polega na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych zębów oraz wypełnieniem ich specjalnym materiałem. Zakażona miazga zębowa nie ma możliwości samoczynnej regeneracji. Oznacza to, że niszczy tkanki, które otaczając zęby. Jej usunięcie jest zatem konieczne. W innym wypadku będzie zakażona miazga będzie prowadzić do zniszczenia kości zębowych. Do wskazań do leczenia kanałowego zaliczyć można:
- rozległy stan próchniczy,
- próchnica wtórna,
- uraz zęba polegający np. na jego złamaniu i odsłonięciu miazgi zębowej.
Leczenie kanałowe a zatrucie zęba - na czym polega zatrucie chorego zęba?
W celu przeprowadzenia zabiegu leczenia kanałowego konieczna jest dewitalizacja miazgi, czyli tzw. zatrucie zęba. Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym polega na zastosowaniu specjalnej pasty zawierającej paraformaldehyd. Substancja ta mumifikuję i uśmierca miazgę zębową. Aby zatrucie zęba w leczeniu kanałowym było możliwe stomatolog musi dostać się do jamy zęba. Składa się ona z kanałów i komory. Aby dostać się do jamy zęba konieczne jest usunięcie zębiny, która zniszczona jest przez próchnicę. Po dostaniu się do jamy zęba stomatolog dokładnie przemywa ubytek, nakłada pastę z paraformaldehydem i przykrywa to miejsce wacikiem. Na koniec konieczne jest zamknięcie ubytku, aby pasta nie wydostała się poza ubytek.
Ile trwa leczenie kanałowe - jedna czy więcej wizyt?
Na pytanie o czas trwania leczenia kanałowego zęba nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Jest to kwestia indywidualna. Czas leczenia zależy od takich czynników jak stan jamy ustnej, rodzaj zęba oraz budowa jego korzenia. Najczęściej zabieg leczenia kanałowego trwa od 1 do 3 godzin. Jeśli jednak choroba zęba jest dość rozległa, wówczas konieczne może być odbycie kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Czy leczenie kanałowe boli - zastosowanie znieczulenia
Choć zabieg leczenia kanałowego nie należy do przyjemnych, to jednak odbywa się on bezboleśnie. Wykonywany jest bowiem w znieczuleniu miejscowym. Mniejszy ból może także występować po zatruciu zęba między wizytami. Po leczeniu mikroskopowym możliwy jest lekki ból migdałków, jednak bardzo szybko przechodzi. Jeśli jednak nie ustępuje, konieczna jest wizyta kontrolna u stomatologa. Ból zęba po leczeniu kanałowym także niemal nie występuje. Może być minimalny przez kilka godzin. Warto jednak z leczeniem nie zwlekać. Im szybciej rozpocznie się leczenie tym mniej będzie ono nieprzyjemne.
Koszt leczenia kanałowego - NFZ a wizyta prywatna
Leczenie kanałowe zęba może być przeprowadzone w placówce publicznej. Wówczas jest ono refundowane przez NFZ. W przypadku prywatnego gabinetu stomatologicznego, koszt leczenia kanałowego może wahać się od 500 zł do 1500 zł. Cena uzależniona jest od takich czynników jak ilość kanałów, które mają zostać poddane leczeniu oraz od samego stanu zęba, czyli od stopnia skomplikowania zabiegu. Oczywiście zaletą wizyty w prywatnym gabinecie jest krótszy czas oczekiwania na wizytę, co w tym przypadku jest niezwykle ważne.