Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 14:22
Przeczytaj!
Reklama dotacje rpo

Zagrożenie pożarowe lasów

Mapa przedstawia stopień zagrożenia pożarowego lasu w strefach.
  • Źródło: https://www.gov.pl
Zagrożenie pożarowe lasów

Źródło: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Podziel się
Oceń

W lasach jest nieprawdopodobnie sucho, wilgotność ściółki spadła do niebezpiecznego poziomu. W takich warunkach wystarczy chwila nieuwagi i strażacy oraz leśnicy mogą mieć pełne ręce ciężkiej pracy.

Dlatego apelujemy o zachowanie maksimum ostrożności wszystkich tych, którzy korzystają z uroków naszych lasów i o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

2. W lasach poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje
w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.

4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
      0 - brak zagrożenia,
      I - zagrożenie małe,
     II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
    III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych,

Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu.

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto bardzo często pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów lub pociągów.

W przypadku zauważenia tego typu pożarów odradzamy próby samodzielnego gaszenia – gdyż pożary lasów są bardzo trudnymi pożarami wymagającymi znacznych ilości specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich zapasów wody i środków gaśniczych.

Pożary lasów rozprzestrzeniają się bardzo szybko, z małego pożaru ściółki leśnej przechodzą w tzw. pożary wierzchołkowe, których prędkość rozprzestrzeniania się może osiągnąć nawet ponad 100 km/h.

Dlatego każdy kto zauważy pożar lasu jest zobowiązany do powiadomienia odpowiednich służb. Należy zadzwonić na numer alarmowy 998 i zgłosić powyższy fakt.

A jak to zrobić w prawidłowy sposób.

Przypominamy standard zachowań i przekazywania informacji przy połączeniu się z numerem alarmowym:

  1. staraj się mówić spokojnie i wyraźnie,
  2. przedstaw się (imię i nazwisko) i podaj numer, z którego dzwonisz,
  3. podaj najistotniejsze informacje:

-          co się pali i gdzie dokładny adres zdarzenia (miejscowość, obszar lasu, rodzaj lasu jeśli potrafimy rozróżnić);

-          czy jest dojazd do palącego się lasu;

-          jakie jest zagrożenie, co zagraża życiu lub zdrowiu ludzkiemu, środowisku naturalnemu;

  1. następnie postaraj się odpowiedzieć na zadawane przez dyspozytora pytania np. o dokładniejszy adres, opis miejsca zdarzenia, bliższą charakterystykę zagrożenia itp. pamiętaj im więcej informacji uzyska od ciebie dyspozytor tym skuteczniejsze będą działania ratowników,
  2. poczekaj chwilę przy aparacie telefonicznym (stacjonarnym), z którego dokonałeś zgłoszenia na ewentualne sprawdzenie informacji przez dyspozytora.

https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oj. Widzę że były wòjt pan R.S. nie może przeżyć porażki. Publikuje się rzekomo jako piecyk czy celebryta, bo nie ma odwagi skomentować pod swoim imieniem i nazwiskiem. Żal i żenada. No ale jak się zostało oderwanym "od koryta" to trudno się z tym pogodzić. Dwóch radnych stworzyło kącik adoracji byłego wójta i teraz plują jadem. Pozostali już powoli zapominają o R.S. radny z Warszkowa nie zapomni bo "worek bez dna" zwany gminą się urwał a radna z Rzyszczewa siedzi za granicą i pluje jadem tak jak pluła kiedyś na R.S. Spokojnie wszystko ucichnie, kurz opadnie a taki R.S. pójdzie w zapomnienieData dodania komentarza: 8.11.2024, 07:22Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Ile można czekać. W końcu może rozbiją układ z Jarosławca.Data dodania komentarza: 7.11.2024, 10:23Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: jarekTreść komentarza: totalna ''betonoza'' proponuję włożyć więcej wysiłku w projektowaniu miejsc publicznychData dodania komentarza: 7.11.2024, 09:59Źródło komentarza: Sławno: Tak może wyglądać plac ks. kard. S. WyszyńskiegoAutor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Zapewne sprawdzali,czy aby nie używał domestosu zakupionego dla U.M. 🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 6.11.2024, 10:06Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: alesyfTreść komentarza: cba przeprowadzalo kontrole w domu burmistrza ....idiotow zdarlowiakow robią ...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 23:01Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: GościuTreść komentarza: Bla bla bla żenada komentarze.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 17:07Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.
Reklama
Reklama