Koszalin: „XIX Spotkanie Kultur – Koszalin 2024
„XIX Spotkanie Kultur – Koszalin 2024”, - 31 sierpnia 2024 roku (sobota) w godz. 16.00 - 22.00 na Rynku Staromiejskim w Koszalinie.
Tegoroczne Spotkanie będzie miało tak jak w poprzednich edycjach formułę zróżnicowanego otwartego koncertu muzycznego.
Wstęp wolny.
Organizatorem imprezy jest Zarząd Oddziału i Koła w Koszalinie Związku Ukraińców w Polsce przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddziałem w Koszalinie, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej "Pomerania" w Koszalinie, Romską Fundacją Edukacyjno-Integracyjną FREIDA. Współorganizatorami koncertu „XIX Spotkanie Kultur” są również: Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Muzeum w Koszalinie, Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie, Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie, Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie. Prezydent Miasta Koszalina objął Patronat Honorowy nad imprezą.
XIX Spotkanie Kultur jest prezentacją dorobku artystycznego mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących teren Koszalina i Pomorza Środkowego. W tym roku pojawią się również stoiska m.in. z ukraińskimi i kaszubskimi ludowymi ubiorami oraz stoiska z wyrobami artystycznymi prezentującymi kulturę i rzemiosło zarówno mniejszości narodowych i etnicznych, jak i polskie – tworzone i wystawiane przez mieszkańców Koszalina i Regionu, a także już po raz kolejny specjalna strefa zabaw z atrakcjami dla dzieci i ich rodziców.
W tym tez roku pewną nowością będzie kuchnia m.in. włoska, meksykańska i inna z różnych zakątków Europy w formule foodtracków.
Głównym celem Spotkania będącego zróżnicowanym koncertem muzycznym jest przybliżenie społeczeństwu kultury i tradycji mniejszości narodowych oraz etnicznych zamieszkujących Koszalin i Pomorze Środkowe oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności narodowe i kulturowe, a także budowania tolerancji w społeczeństwie szczególnie w tym burzliwym okresie światowej migracji.
W koncercie wezmą udział zespoły prezentujące kulturę ukraińską, niemiecką, romską, kaszubską oraz polską między innymi: zespół The Ukrainian Folk z Olsztyna reprezentujący kulturę ukraińską, Cygański Teatr Muzyczny TERNO z Gorzowa Wielkopolskiego reprezentujący kulturę romską, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” z Sierakowic reprezentujący kulturę kaszubską, a także zespół niemiecki i ukraińskie zespoły dziecięce z Koszalina.
The Ukrainian Folk
Ukraińsko-polska formacja muzyczna, która opiera swoją twórczość na szeroko pojętej kulturze ukraińskiej. The Ukrainian Folk łączy w swojej muzyce nowoczesne energetyczne dźwięki, klasyczne lwowskie klimaty, nastrojowe ukraińskie ballady bogate w rockowe brzmienia oraz skoczne rytmy ska i reggae. W tej muzyce każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie. Porywająco dobra energia!
Grupa THE UKRAINIAN FOLK powstała w 1990 r. we Lwowie. Wcześniej znana pod nazwą RUCH. Repertuar to ukraińskie utwory ludowe we własnej aranżacji oraz autorskie kompozycje. Wychowali muzycznie całe pokolenia.
Twórczość The Ukrainian Folk to fuzja dźwięków z odległych stylistycznie światów, które przedstawiają zamiłowanie członków zespołu do wielu gatunków muzycznych i nawiązują do historii zespołu. W ich muzyce usłyszycie lwowskie retro, rockowe ballady, huculskie dźwięki, ostre gitarowe granie, ukraińskie pieśni ludowe, reggae, ska oraz odrobinę współczesnej elektroniki.
Zespół wydał kilka płyt: „Ne zabuwaj” (2011), „15 lat minęło” (2005), „Mriji” (2010), „Za potokom” (2019). Zespół brał udział w programie muzycznym „Must be the music”. Wielokrotnie gościli w programach telewizyjnych. Zagrali na przystanku Woodstock, od lat wspierają WOŚP. Koncertowali m.in. w Niemczech, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Czechach, Ukrainie.
Zespół The Ukrainian Folk w składzie: Natalia Sycz - wokal, Miron Maciopa - wokal, gitara basowa, Orest Ortyński - instrumenty klawiszowe, Wiesław Dudek - instrumenty perkusyjne, Mirosław Baranowski - gitary, Aleksandra Bogdanowicz - skrzypce
Cygański Teatr Muzyczny TERNO z Gorzowa Wielkopolskiego
TERNO to muzyka, taniec i śpiew Cyganów z różnych stron świata, od węgierskich czardaszy, bałkańskich melodii, ognistego flamenco po romanse Cyganów rosyjskich.
Maja za sobą już 67 lat wędrówki artystycznej, a w tym roku skład orkiestry został poszerzony o dodatkowe instrumenty i nowych solistów. Program zespołu zawiera przebojowe połączenie estradowych, romskich hitów i tradycyjnej muzyki taborowej
Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu niezmiennie, od 67 lat jest EDWARD DĘBICKI- jedyny cygański kompozytor w Polsce, poeta, wirtuoz akordeonu autor ponad 200 utworów cygańskich, twórca muzyki filmowej. Za działalność twórczą i artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in w 2012 roku najwyższe kulturalne odznaczenie w Polsce - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze-GLORIA ARTIS".
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” – powstał 3 grudnia 1980 roku z inicjatywy władz gminnych, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Ona to do 1996 roku sprawowała patronat i mecenat finansowy. Obecnie zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach, który w dużym stopniu finansuje działalność zespołu. W pierwszych latach istnienia skład zespołu stanowili mieszkańcy nie mający wiele do czynienia z działalnością kulturalną. Byli to głównie rolnicy, rzemieślnicy i pracownicy lokalnych warsztatów. Dziś członkami zespołu jest głównie młodzież szkół gimnazjalnych, średnich i studenci. Aktualnie zespół liczy 46 członków, w tym 13-osobowa kapela. Systematyczna, zawzięta praca doprowadziła do szeregu sukcesów osiąganych przez zespół od samego początku istnienia. Początkowo były to sukcesy o wymiarze lokalnym. W późniejszym czasie ranga sukcesów wzrosła do poziomu wojewódzkiego, regionalnego, krajowego i międzynarodowego. Świadczą o tym zdobyte nagrody i tytuły, oraz wielokrotny udział Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice” w festiwalach międzynarodowych i światowych. Uczestnictwo w tych festiwalach pozwoliło zespołowi poznać prawie całą Europę i część Azji. Pozwoliło członkom zespołu na zawarcie znajomości i przyjaźni z ludźmi z całego świata. Wielokrotnie reprezentowano region i kraj na międzynarodowych targach turystycznych miedzy innymi w Berlinie i w Brukseli. Zespół prezentował się podczas obchodów Roku Polskiego w Szwecji. W kwietniu 2010 r. zespół brał udział w Festiwalu Dziecięcych Muzycznych i Teatralnych Zespołów „Srebrny Strumień” w Leninsku – Rosja, gdzie zajął I miejsce w kategorii „pieśń regionalna” oraz II miejsce w kategorii „instrumenty regionalne”.
Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany. Poza bogatą prezentacją folkloru kaszubskiego opisującego piękno kaszubskiej krainy, zespół prezentuje folklor łowicki i krakowski. Wszędzie gdzie odbywają się koncerty, publiczność żywiołowo i z wielkim zainteresowaniem odbiera wykonywany program. Dzieje się tak za sprawą znanych instruktorów, którzy w doskonały sposób potrafią wydobyć drzemiący w członkach zespołu potencjał. Należy wymienić choreografów, którzy pracowali z zespołem: Stanisław Rychert, Jan Właśniewski, obecnie Irena Warmowska. Instruktorzy muzyczni: Stefan Kwiecień, etnomuzykolog Witold Treder, który jest autorem wielu utworów z repertuaru zespołu „Sierakowice” i autorem opracowań utworów muzycznych. Pan Treder pracuje z zespołem do dnia dzisiejszego. Do licznych sukcesów przyczynili się również kierownicy, którymi byli pan Henryk Koss, Zygmunt Miotk i Irena Kulwikowska. Obecnie koordynatorem ds. KZPiT „Sierakowice” jest Paulina Węsierska.
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” ma na swoim koncie niezliczoną ilość koncertów. Do nich można zaliczyć występy gościnne, które uświetniały każdą imprezę okolicznościową, koncerty charytatywne oraz występy konkursowe, na których zespół osiągał wysokie miejsca i zdobywał ważne nagrody. „Sierakowiczanie” tańcząc i śpiewając cieszą się ze wszystkich koncertów, bo każdy jest dla nich ważny, i te konkursowe, dzięki którym mają możliwość nagrody i prestiżu oraz charytatywne, poprzez które mogą pomóc potrzebującym. Zespół na każdy występ tak samo mozolnie jak i dokładnie się przygotowuje i aranżuje. Ale trzeba pamiętać, że członkowie zespołu, czyli tancerze oraz kapela na każdym występie reprezentując swój region i kulturę przede wszystkim świetnie się bawią. Zespół zrealizował projekt w ramach Programu osi 4 „Leader” pn. „opracowanie widowiska obrzędowego rybackiego poprzez warsztaty wokalno-taneczne, zakup tradycyjnych strojów rybackich”.
Osiągnięcia Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice” w ciągu ponad 35 lat nieprzerwanej działalności jak widać są bardzo duże, jak na amatorska grupę ludową. Oprócz uczestnictwa w różnego rodzaju festiwalach, reprezentując Ziemię Kaszubską, zdobył też liczne nagrody za udział w konkursach. Świadczy to o tym, iż zespół reprezentuje wysoki poziom i klasę. Zawdzięcza to przede wszystkim ciężkiej i mozolnej pracy członków na cotygodniowych próbach i wielogodzinnych ćwiczeniach tańca i śpiewu. Zespól głównie sam zapracował sobie na te wszystkie zdobyte nagrody i wyróżnienia.
Nagrania: „Pòjedzeme na Kaszëbë – płyta CD, Pòj Do Tuńca- kaseta VHS,
Suita Tańców Kaszubskich- płyta CD, Nagrania TVP i PKF, nagrania Polskie Radio.
Liczymy, iż w tym roku naszą imprezę odwiedzi wielu widzów, mieszkańców Koszalina oraz zaproszeni goście i turyści. Z roku na rok pomysł Spotkań cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Naszego Regionu toteż postanowiliśmy kontynuować imprezę rozwijając formułę spotkań o dodatkowe elementy jak np. strefa zabaw dla dzieci i rodziców czy prezentacja oraz degustacja kuchni mniejszości narodowych i etnicznych. Podczas tegorocznej edycji imprezy można będzie skosztować m.in. kuchni ukraińskiej, kaszubskiej. Dla Naszych Gości przygotowaliśmy specjalną degustację ukraińskiej kuchni.
Spotkanie Kultur odbywa się dzięki wsparciu i dotacji z Urzędu Miasta Koszalina, Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.