Bejca – zastosowanie
Bejca służy do nadawania drewnu odpowiedniej barwy. Pozwala na zniwelowanie różnic koloru, występujących na powierzchni desek. Należy ją odpowiednio dobrać, w zależności od gatunku drzewa, z którego wykonany jest dany element. Nie pokrywa ona bowiem materiału w całości. Wsiąka w niego, przyciemniając barwę oraz zachowując widoczność charakterystycznych słoi.
Nanoszenie warstw bejcy powinno odbywać się za pomocą miękkiego pędzla. Zanim jednak do tego dojdzie, warto wcześniej oczyścić i oszlifować powierzchnię. Nadmiar preparatu należy usunąć za pomocą ręcznika, przy okazji wcierając go w strukturę. Cały proces powtarza się kilka razy, żeby uzyskać pewność, że substancja wsiąknie równomiernie.
Wśród bejc wyróżnia się kilka rodzajów. Najpopularniejszym z nich jest nitro. Można je łatwo rozprowadzić po powierzchni. Nadaje ono drewnu jednolity kolor. Podobnie do preparatów rozpuszczalnikowych, schnie dosyć szybko. Skraca to czas oczekiwania pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw.
Kolejną odmianę stanowi bejca zewnętrzna. Ze względu na to, że nie wchodzi w reakcje spowodowane działaniami światła UV, pozwala zabezpieczyć element przed szkodliwym długotrwałym działaniem światła słonecznego. Zapobiega także procesowi gnicia.
Bejca pigmentowa umożliwia zmianę koloru drewna. Pozwala to dopasować do siebie elementy wytworzone z różnych jego gatunków.
Lakier – zastosowanie
Głównym zadaniem lakieru jest zabezpieczenie elementów drewnianych przed działaniem szkodliwych czynników, wynikających z codziennego użytkowania. Pokrycie drewna kilkoma warstwami tego preparatu pozwala zabezpieczyć je przed wodą, ścieraniem oraz brudem.
Podobnie jak bejca, lakier nie zakrywa oryginalnych słoi, pozostawiając niepowtarzalny wygląd powierzchni. Różnica jest jednak taka, że nie wsiąka on w drewno, a tworzy na nim powłokę. Preparat powinien być nakładany w dwóch lub trzech warstwach. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie do tego powierzchni. Wszelkie nierówności przyczyniają się do uszkadzania powłoki ochronnej. Element należy zatem wyrównać i dokładnie oszlifować. Pozwoli to na zachowanie właściwości ochronnych przez długi czas.
Istnieją dwa rodzaje lakierów do drewna. Pierwsze z nich są oparte na rozpuszczalniku. Cechują się dużą wytrzymałością na ścieranie. Drugi rodzaj tworzą lakiery wodne. Są one mniej wytrzymałe, ale za to bardziej przyjazne człowiekowi.
Lakierobejca – zastosowanie
Lakierobejca zawiera w sobie cechy charakterystyczne zarówno dla bejc, jak i dla lakierów. W jego skład wchodzi substancja ochronna, wzbogacona o pigment nadający odpowiedniego koloru.
Jedyną cechą charakterystyczną jest słabsza odporność uzyskanej powłoki. Z tego względu nie zaleca się ekspozycji drewna na warunki atmosferyczne. Produkty pokryte lakierobejcą powinny być używane w pomieszczeniach zamkniętych.
Tego typu produkty dostępne są na https://www.bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/srodki-do-drewna/lakierobejce