Autorką pomysłu jest Krystyna Różańska - radna Rady Miejskiej w Darłowie, która ma na swoim koncie wiele innych ciekawych inicjatyw. Dzięki niej powstała m.in. Ławeczka Leopolda Tyrmanda. Rzeźbę bicykla oraz jamnika i kapelusz wykonała polska rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich. To ona wykonała również rzeźby na turystycznym szlaku "Śladami bohaterów Tyrmanda" w Darłowie.
W głosowaniu mieszkańców projekt Budżetu Obywatelskiego pt. "Bicykl-święto rowerów" zdobył w ubiegłym roku drugie miejsce. Rzeźbę zainstalowano tuż obok Bramy Kamiennej. Podczas uroczystego odsłonięcia, w poniedziałek 12 grudnia był obecny m.in. Burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.
- Projekt miał duże poparcie wśród mieszkańców. Myślę, że to sympatia dla pani radnej, ale przede wszystkim darłowiacy chcą, żeby nasza przestrzeń publiczna stała się bardziej ciekawa. Takie projekty im się po prostu podobają - mówił burmistrz.
Bicykl wpisuje się też w lokalną tradycję - w Darłowie mamy słynny Klub Kolarski Ziemia Darłowska, który w 2022 roku skończył 40 lat. Klub w ciągu tych wspaniałych lat sukcesu zdobył ponad 560 medali Mistrzostw Polski, a poza tym łącznie kilkadziesiąt medali Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata - przypominał Marcin Adamów - z klubu kolarskiego, również obecny podczas odsłonięcia rzeźby.
Z wyczynów kolarek dumni są darłowiacy.
Trudno sobie wyobrazić współczesne Darłowo bez kolarek, a bicykl jest w pewnym sensie hołdem oddanym klubowi.
Oprócz samego bicyklu, na którym można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie (w tle z zabytkową Bramą Kamienną) jest też jamnik - szeryf pilnujący bicykla i melonik, który najpewniej spadł z głowy cykliście. Jamniki w Darłowie, a właściwie w jego okolicach, w Jeżyczkach hoduje pani Dorota Rykaczewska, która ze swoimi podopiecznymi również przyjechała na odsłonięcie rzeźb.
Podczas odsłonięcia gościliśmy również przedstawicieli komisji budżetu obywatelskiego Miasta Darłowo oraz przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Przy Szkole.
Napisz komentarz
Komentarze