W czasie kwarantanny spowodowanej epidemią wirusa SARS-CoV-2 działalność wszystkich kin została zawieszona do odwołania. Od blisko dwóch miesięcy żyjemy w świecie bez bliskości kultury, spotkań, bez emocji, jakie wywołuje w nas ciemna sala kinowa. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzielenia się owymi emocjami, wspólnego doświadczenia i przeżywania wysokiej kultury Stowarzyszenie Kin Studyjnych powołuje do życia platformę kin studyjnych - MOJEeKINO.PL.
Od 21 maja Stowarzyszenie zaprosi fanów małych, przytulnych kin z niebanalnym repertuarem na największą w Polsce platformę zrzeszającą kilkadziesiąt kin, dzięki której widzowie znów będą mogli poczuć namiastkę prawdziwego kina. Spośród listy kin znajdujących się na platformie wybierz swoje ulubione kino studyjne i ciesz się jego unikatowym programem!
IDEA:
Od początku trwania kryzysu związanego z epidemią koronawirusa w Polsce Zarząd Stowarzyszenia podejmuje działania mające na celu wsparcie kin studyjnych, a jednocześnie bacznie obserwuje rodzimy rynek filmowy, zauważając dużą dynamikę zmian jakie w nim zachodzą oraz rosnącą rolę przestrzeni internetowej w udostępnianiu nowych filmów. Od kilku tygodni uczestniczymy w koncertach, spotkaniach i spektaklach online. Te działania nie pozostaną bez wpływu na dalsze losy twórców, animatorów w przestrzeni kultury oraz form uczestnictwa w niej widzów. Jednocześnie same będąc uczestniczkami kultury widzimy jak trudnym zadaniem dla widza jest wybranie z tej oferty czegoś dla siebie.
Nie mogłyśmy pozostać na te zmiany obojętne, dlatego Stowarzyszenie Kin Studyjnych przygotowuje największe na świecie wirtualne kino, w ramach którego swoje repertuary zaprezentują kina arthousowe od Bochni po Darłowo i od Sokołowa Podlaskiego do Gorzowa Wielkopolskiego. MOJEeKINO.PL będzie jedną wspólną platformą łączącą wirtualnie kina z całej Polski, która w dobie zastoju umożliwi im zachowanie tej niepowtarzalnej więzi, jaką tworzą z widzami w swoich tradycyjnych przestrzeniach. Projekt, który tworzymy jest innowacyjny na skalę światową. Różni się od istniejących VOD z tysiącem filmów do wyboru repertuarem, dotarciem do widza a także sposobem podejścia do promocji filmu. Platforma promować ma sztukę filmową w różnych jej przejawach oraz umożliwiać poszczególnym kinom realizowanie swojego kuratorskiego programu. Przestrzeń platformy będzie zatem dla widza arthousowego nadal drogowskazem do oglądania filmów studyjnych, których często brakuje na popularnych platformach streamingowych.
W realizacji wirtualnego kina upatrujemy także szansę na przedłużenie możliwości obejrzenia filmu po powrocie do tradycyjnego grania. Obecnie w związku z dużą liczbą cotygodniowych premier film standardowo żyje na naszych ekranach ok 2-3 tygodni (w wyjątkowych przypadkach dłużej), natomiast na platformach streamingowych pojawia się ok. 4 miesiące później. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom widzów i rynku, proponujemy stworzenie niejako „dodatkowego okna” pomiędzy kinem a tradycyjnym VOD. Po uzgodnieniu z dystrybutorem, schodzący z ekranów kin studyjnych film, trafi do naszych wirtualnych sal na kolejne tygodnie, aby osoby nie korzystające z tradycyjnego kina z różnych powodów (odległość, choroba, życie rodzinne etc.) mogły obejrzeć wyczekiwane dzieło nie czekając na pojawienie się go na VOD.
Napisz komentarz
Komentarze