Sławno: Bronią rolniczych spraw

- Podejrzewam, że to jest zmowa wójtów, burmistrzów oraz przewodniczących rad. Od dwóch miesięcy żaden nie odpowiedział na apel Izby Rolniczej o pomoc rolnikom dotkniętych tegorocznymi klęskami - grzmiał Zdzisław Sieradzki – przewodniczący Rady Powiatowej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Sławieńskiego.

- To jest szczególnie przykra sytuacja, gdy wielu rolników w tych radach zasiada. Być może nabranie wody w usta przez samorządowców powodowana jest poparciem apelu przez Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) – mówił Z. Sieradzki.

Te pełne goryczy słowa padły w restauracji „Solas”(dawniej Bar Północ) podczas posiedzenia Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Sławieńskiego. Członkowie Izby i zaproszeni goście spotkali się aby podyskutować o problemach rolnictwa, szczególnie w kontekście klęsk żywiołowych które dotknęły w tym roku wszystkich producentów rolnych. Mówiono o pomocy rolnikom, której praktycznie jest bardzo mało, bo jak się okazuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz inne agendy mają bardzo duże opóźnienia w wypłacie odszkodowań. Według zebranych, nie zapłacono jeszcze rolnikom za wymarznięte, na przełomie 2016/2017, plony. Jak na razie nie wiadomo, kiedy będą wypłacane odszkodowania za straty poniesione podczas sierpniowych deszczy i powodzi. Rolnicy liczą na pomoc samorządów. Tej jednak nie ma w wymiarze jakiego się spodziewają.

- Jak można żądać pomocy od rządu, gdy najbliższe nam samorządy nie pomagają – dodaje Z. Sieradzki.

Ze słowami Przewodniczącego nie zgadzają się samorządowcy.

- Każdy wniosek dotyczący pomocy jest przez nas rozpatrywany. Z tym, że każda decyzja jest podejmowana indywidualnie, w zależności od poniesionych strat. Automatycznie nie możemy zwolnić rolników z kolejnej raty podatku gruntowego, bo wtedy gmina traci subwencje – mówi Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo.

Oprócz tego zgromadzeni wysłuchali prelekcji, wygłoszonej przez lekarzy weterynarii, a dotyczącej Afrykańskiego Pomoru Świń i niebezpieczeństw w związku z tym grożących hodowcom oraz indywidualnym rolnikom.

Kolejne posiedzenie ZIR Powiatu sławieńskiego już w grudniu.