Darłowo: Istniejemy dzięki Waszej dobroci…

Z dyrektorem darłowskiego Hospicjum, księdzem Krzysztofem Sendeckim rozmawia Leszek Walkiewicz

Darłowskie Hospicjum Caritas im. Bp Czesława Domina znane jest nie tylko z niesienia pomocy przewlekle oraz nieuleczalnie chorym, ale również z wielu innych działań i akcji charytatywnych o których warto poinformować społeczeństwo.

- Od kiedy działa darłowskie Hospicjum?

Hospicjum Caritas im. Bp Czesława Domina w Darłowie rozpoczęło swoją działalność w 2011r. Po licznych inicjatywach diecezjalnych i miejskich rozpoczęto budowę hospicjum a następnie podpisano kontrakt z NFZ i rozpoczęto działalność leczniczą. W roku 2013 rozpoczęło swoją działalność hospicjum domowe które obejmuje swoją opieką cały powiat.

- Co hospicjum oferuje chorym?

Hospicjum zajmuje się opieką nad osobami w stanach paliatywnych i terminalnych. Staramy się pomagać całym rodzinom w przeżywaniu trudnych chwil związanych z chorobą i śmiercią. Oferujemy pomoc medyczną, psychologiczną i duchową. Niezastąpiona siłą w hospicjum są wolontariusze.

- Ile jest miejsc do leczenia i opieki w hospicjum?

Hospicjum obejmuje swoją opieką na co dzień 20 rodzin wraz z osobami chorymi natomiast w hospicjum domowym liczba jest nieograniczona, chociaż kontrakt przewidziany jest na 15 osób.

- Ile osób średniorocznie korzysta z hospicjum?

Liczby różnią się co do miesięcy jednak rocznie około 170 pacjentów.

- Darłowskie hospicjum stało się również ważnym pracodawcą. Ile osób ma stałą pracą?

Hospicjum oferuje pracę 41 osobom, tym samym zapewniając im pensję i utrzymanie.

- Jakie są plany rozbudowy tej bardzo potrzebnej placówki?

Dzięki działaniom Caritas diecezjalnej, oraz księdza Biskupa Edwarda Dajczaka udało się pozyskać środki na rozbudowę hospicjum w celu podniesienia standardu życia pacjentów i rodzin. Chcemy powiększyć hospicjum o sale rehabilitacyjną gabinety dla farmaceuty psychologa i hospicjum domowego oraz pomieszczenie pobytu dziennego dla chorych.

- Proszę opowiedzieć o najbliższej planowanej akcji charytatywnej.

Jak co roku organizowana jest w całej Polsce akcja Pola Nadziei. Nasze hospicjum wpisuje się w kampanię sadzenia żonkili symbolu opieki paliatywnej. Posadzone kwiaty postaramy się pielęgnować przez czas zimowy, a następne zerwać i rozprowadzać w różnych miejscach w celu niesienia oraz głoszenia idei pomocy hospicyjnej. Uzbierane ofiary z rozprowadzenia tych żonkili zostaną przeznaczone na działalność naszego domu.

- Proszę również o inne informacje o których warto poinformować Czytelników.

Dziękujemy wszystkim za wielką dobroć jaką jesteśmy otaczani za wsparcie modlitewne i materialne. Dzięki wielu dobrym ludziom z miasta i okolic możemy cieszyć się bezpieczeństwem. Pozwala to na spokojne funkcjonowanie i w pełni oddanie się pomocy chorym i ich rodzinom. Zapraszamy do włączania się w różne akcje o których informujemy na naszej stronie internetowej oraz facebooku. Najbliższa to Pola Nadziei następne odbędzie się 1 listopada kwesta na cmentarzach darłowskich oraz sprzedaż zniczy, końcem stycznia zapraszamy na bal charytatywny. Na wiosnę będziemy kończyć kampanie Pola Nadziei, wiosną organizujemy również przyjemne akacje dla naszych pacjentów aby i oni mogli się cieszyć dobrem i talentem wielu dobrych ludzi. Latem co roku organizowany jest festyn na rynku w Darłowie dal wszystkich. Te wszystkie akcje odbywają się dzięki pomocy Urzędu Miasta w Darłowie, oraz pomocy fundacji Morze Miłości, jak również wielu ludziom dobrej woli którym leży na sercu dobro hospicjum i przebywającym w nich ludzi jako dyrektor za to dobro dziękuję Ks. Krzysztof Sendecki

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Leszek Walkiewicz