Darłowo: Finał programu „Wyprzedzić Raka”

Dobiega końca program bezpłatnych profilaktycznych badań laboratoryjnych w kierunku nowotworów dla kobiet i mężczyzn z Miasta Darłowa.

Ile osób skorzystało z darmowych badań?

W pierwszym etapie ponad 200 kobiet złożyło ankiety opisujące historię nowotworową swoich rodzin. Ankiety przesłano do NZOZ Innowacyjna medycyna „READ -GENE” gdzie poddano je analizie. Wytypowano ponad 90 osób, które zaproszono na konsultacje genetyczne. Odbyły się one w Darłowie w dniu 08.10.2017r. Konsultacje prowadził profesor Jan Lubiński wraz z asystentką. Po wizycie u genetyka pobrano w Laboratorium VITA próbki krwi, z których w laboratorium genetycznym wykonano badania mutacji genów BRCA1, CHEK2, PALB2, RECQL oraz oznaczono poziom selenu.

Ponowna wizyta z profesorem Janem Lubińskim i profesorem Jackiem Gronwaldem odbyła się 22 października. Pacjentki otrzymały wyniki badań, ale co najcenniejsze zalecenia jak dalej postępować i jak często wykonywać różne badania. Pacjentki dostały również kontakt do profesora i zostały wpisane na listy osób objętych opieką poradni genetycznych.

W miesiącu październiku, czyli miesiącu poświęconym walce z nowotworem piersi dzięki programowi „Wyprzedzić raka” udało się pomóc wielu młodszym i starszym kobietom.

Ogromne podziękowania należą się Profesorowi Janowi Lubińskiemu i jego zespołowi, którzy dwukrotnie zawitali do Darłowa i udzielali porad genetycznych, oraz firmie READ – GENE, która wykonała badania genetyczne. Dziękujemy również Paniom Ewie, Małgorzacie i Agnieszce z Laboratorium VITA w Darłowie, które nieodpłatnie pobierały materiał do badań genetycznych. Podziękowania należą się również Pani doktor Joannie Węgrzyn za udostepnienie swojego gabinetu.

Drugą częścią programu było badanie mężczyzn w kierunku nowotworu jelita grubego i prostaty. Do dnia 23.10.2017 wykonano badanie PSA i krwi utajonej w kale u ponad 400 mężczyzn po 40 roku życia. Ponad 10% pacjentów wykazało podwyższony poziom PSA, a krew utajoną w kale wykryto u ponad 25% badanych mężczyzn. Pacjenci ci zostali skierowani do sowich lekarzy i w wielu przypadkach przez nich do lekarzy specjalistów.

Po wynikach tych analiz widać, że szczególnie badania w kierunku nowotworu jelita grubego są niedoceniane i niedostatecznie często przez panów wykonywane. To proste i bezbolesne badanie może nam Panowie uratować życie. Namawiam zatem do wykonywania tego badania przynajmniej raz na rok szczególnie po 50 roku życia.

Program badań dla panów będzie realizowany jeszcze do końca października 2017r. Namówcie swoich dziadków, ojców, braci, synów, którzy jeszcze nie skorzystali, aby przyszli do laboratorium VITA w Darłowie i za darmo wykonali te jak widać bardzo potrzebne badania.

Zadanie jest współfinansowane ze środków budżetu Miasta Darłowa w ramach budżetu obywatelskiego 2017. Program realizowany we współpracy z NZOZ „Innowacyjna Medycyna” i Laboratorium VITA Darłowo.